טיפול ביתר לחץ דם

טיפול ביתר לחץ דם

מעת פרופסור מיכאל בורשטין מומחה ליתר לחץ דם (טופז מדיקל).

יתר לחץ דם הינו אחד מגורמי הסיכון המרכזיים למחלות לב וכלי דם. ניתן לטפל בכך בדרכים שונות ולחלק את הטיפול לשתי גישות: טיפול תרופתי וטיפול שאינו תרופתי.

טיפול שאינו תרופתי

 פעילות גופנית איזוטונית (אירובית) או ספורטיבית מבוקרת וקבועה של לפחות שעה במשך שלוש פעמים בשבוע. צעידה זמינה לרוב האנשים ואינה מצריכה כלים או אימון מיוחד.

  • הורדת משקל אצל בעלי משקל עודף.
  • צמצום כמות המלח בדיאטה ל3-4  גרם ליממה
  • הימנעות מגלולות למניעת הריון לנשים בגיל הפריון.
  • הימנעות מבשר וביסוס התזונה על מאכלי חלב דלי שומן, עוף, דגים, פירות וירקות.
  • הגדלת כמות האשלגן בדיאטה על-ידי הגדלת כמות הירקות ופירות.
  • צמצום צריכת האלכוהול.

הטיפול התרופתי קיימות כיום תרופות רבות להורדת לחץ הדם והן מתחלקות לפי מנגנון הפעולה שלהן לקבוצות אחדות. הרופא ירשום תחילה תרופה אחת ואם יראה צורך בכך, יצרף או יחליף בהמשך תרופה או תרופות מקבוצות אחרות. את התרופות יש לקחת אך ורק לפי המלצת הרופא ובמינונים שנרשמו. במקרי יתר לחץ דם חמור יש מקום לשקול התחלת טיפול בכדורים המשלבים תרופות שונות.

טיפול תרופתי

להלן מספר קבוצות טיפול תרופתי עיקריות:

המשתנים

תרופות אלה מגבירות את הפרשתם של נוזלים ומלחים מן הכליות, ובכך מקטינות את נפח הדם ואת לחץ הדם. תרופות אלה נבדקו במחקרים רבים והוכחו כיעילות ובטוחות בטיפול ביתר לחץ דם במיוחד. במינון נמוך תופעות הלוואי הן נדירות. אחד המשתנים ספירונולקטון בתוספת לתרופות נוספות הוא בעל יעילות מיוחדת ביתר לחץ-דם עמיד לטיפול ובאי ספיקת הלב.

חוסמי בטא

 אלו תרופות הפועלות על מערכת העצבים על ידי חסימת השפעת האדרנלין על הלב באמצעות חסימה של קולטני בטא; כתוצאה מכך הן גורמות להפחתה ביכולת התכווצות הלב, להאטת פעילותו, ובהמשך לירידת התנגודת ההיקפית דבר המוביל לירידה בלחץ הדם. תרופות אלה ידועות כמפחיתות תמותה מאי ספיקת הלב. לתרופות אלה יש השפעה במניעת התקפי לב חוזרים ויעילות בטיפול בחולים עם תעוקת חזה בחולים עם מחלת לב איסכמית. כמו כן הן יעילות בחולים צעירים עם דופק מהיר.

חוסמי תעלות הסידן

הן תרופות החוסמות כניסה של סידן לתאי שריר הלב ולכלי הדם. הסידן חיוני להתכווצות שרירים אלו, ולכן מניעת כניסתו לתאים גורמת להרחבת כלי הדם ולירידה בלחץ הדם. תרופות בקבוצה זו יעילות בחולים עם תעוקת חזה  חלקן גם בהאטת פרפור פרוזדורים וידועות ביעילותן בהפחתת שבץ מוחי בחולים מבוגרים עם יתר לחץ דם.

מעכבי ACE 

תרופות אלו מעכבות את פעילות האנזים  ACEהאחראי לייצורו של ההורמון אנגיוטנסין 2 הגורם לכיווץ של כלי הדם , אצירת מלח בהשפעה ישירה על הכליה וגם באמצעות הפרשת ההורמון אלדוסטרון. התרופות הוכחו כיעילות בחולים עם אי ספיקת לב, בחולים עם פגיעה  בכליה והפרשת חלבון בשתן ובחולי סוכרת. תופעות הלוואי העיקריות של תרופות אלו הן שיעול, תת לחץ דם, פריחה, יתר אשלגן הדם.

כולנו שונים אחד מן השני, ולכן לא כל תרופה שעוזרת לאחד תביא בהכרח תועלת גם לחברו. ברוב המקרים השפעת התרופות אינה מידית ולכן יש להתאזר בסבלנות למשך מספר שבועות עד שלחץ הדם יגיע לערכים תקינים. לתרופות עלולות להיות תופעות לוואי ולכן על החולה לדווח לרופא על כל תופעה חריגה, בין אם חשב או לא חשב שהיא קשורה לנטילת התרופה. מאידך, חשוב להפנים כי תופעות לוואי אף שעלולות לקרות בדרך-כלל אינן מופיעות. במצבים מסוימים כגון הריון, סוכרת, מחלות כליות, והעדר תגובה לטיפולים שונים (לחץ דם עמיד לטיפול), קיום יתר לחץ דם מהווה בעיה אשר דורשת טיפול מיומן ואינטנסיבי בידי מומחה.

לקביעת תור לייעוץ לפרופסור בורשטין ניתן לפנות ל 9795*

Open chat
שלום במה אוכל לעזור לך?
Powered by