landing_topaz_medical_pics_biz_4

פוריות

בכתבה זו נתחיל להסביר את נושא מהי פוריות, מהי בעיית פוריות, כיצד מבררים אותה, כיצד מסווגים אותה, כיצד חוקרים אותה, כיצד מטפלים וכיצד מתכננים את העתיד ואת כל האפשרויות הטמונות בטכנולוגיות שבהם אנחנו משתמשים.

נתחיל בטרמינולוגיה. בתנ"ך מופיע המושג עקרה או כמו שבאנגלית משתמשים במילה barren. המילה משמשת גם למשל בתרבית בה מנסים לגדל חיידקים והחיידקים לא צומחים ואז התרבית עקרה.
המילה עקרה מרמזת על כך שלמעשה, אין תוכן או התוכן אפילו איננו אפשרי ולכן מפתיע שבספר בראשית האמהות שלנו, ארבעת האמהות, מתוארים סיפורים של עקרות אולם לבסוף הן יולדות – גם שרה, גם רבקה, גם רחל וגם לאה.
אם כך, המושג עקרה אולי פחות מתאים ואולי מתאים יותר לומר שהן סבלו מבעיות פוריות, שבדרך נס, בדרך הטבע או בדרך שבה משלבים רפואה, ניתן להתגבר עליה. כיום, ניתן להתגבר על חלק הארי של בעיות פוריות הן אצל האישה והן אצל הגבר.

בברכות "שבע ברכות" בחתונה ישנה מציאות אפילו משונה יותר שבה אומרים: "שוש תשיש ותגל העקרה בקיבוץ בניה לתוכה", כלומר גם אחרי שכבר יש לה בנים עדיין אותה מכונה עקרה.

כך נראה שהמיתוג של האישה כעקרה נשאר אף אפילו שיש לה כבר ילדים ולמעשה רפואית, ראשית – אישה כזו בוודאי איננה עקרה ובכלל -רפואית, קשה מאוד למצוא מקרים של עקרות אלא כמעט בכל המקרים מדובר על ירידה בפוריות, תת פוריות ולכן למשל עקרות הלכתית, שנדבר עליה בהמשך, בוודאי איננה עקרות, אולי תת פוריות הלכתית היא מילה/מושג מתאים יותר.

לאחרונה שאלתי רב שהשיא זוג, לאחר החופה, מה המשמעות של הפסוק הזה: "שוש תשיש ותגל העקרה"? הוא הופתע לגלות שבעצם הוא אומר את הפסוק הזה כמעט מדי ערב אבל לא ממש חשב על סתירה לוגית בתוכה והבטיח לחזור אליי עם תשובה למחרת. ואכן, למחרת הוא שלח לי הודעה שמהבירור שהוא ביצע – מדובר באלגוריה על ירושלים וקיבוץ הבנים ולא על הדוגמא – הפשט הביולוגי.

לפני שנמשיך לדון ולסווג בעיות של פוריות כדאי להתעכב מעט על חלוקה אנטומית של ציר הפוריות.

נתחיל קודם כל באישה, למרות שיש בוודאי חפיפה מסוימת ואפילו לעיתים דמיון רב בין המערכת הניקבית לגברית. חלק מהאנשים סוברים שכשמדברים על מערכת הרבייה, מדברים על איברים שנמצאים באגן אולם למעשה, המערכת מתחילה במוח. מערכת הפוריות אצל אישה היא שילוב של שלושה חלקים: ראשית – המוח, שנית – השחלה ושלישית – הרחם.

אז נתחיל במוח. הורמונים שנמצאים בבלוטת יותרת המוח(hypophysis) מושפעים מהורמונים ברמה גבוהה יותר, בהיפותלמוס, ועל-ידי השפעות שונות שמשפיעות על הציר אישה מתחילה בסביבות גיל 12 לבייץ. וההתחלה כנראה נובעת מגרעינים שנמצאים בהיפותלמוס, שנותנים פקודה לבלוטת יותרת המוח להתחיל להפריש שני הורמונים עיקרים: הראשון שבהם מכונה FSH – follicle stimulating hormone והשני מכונה LH Luteinizing hormone.

אם כן, נעבור כרגע מהמוח לאיבר הבא. האיבר הבא הוא השחלה.
השחלה היא איבר שנמצא באגן של נשים. בשחלה ישנם זקיקים. הזקיקים מורכבים מהביצית ומעטפת של תאים שתומכים ומזינים את הביצית. במשך שנים רבות הזקיקים נמצאים במנוחה, בתרדמה ורק כאשר מגיע החודש המתאים, זקיק של ביצית מסוימת מתחיל לגדול. מי שנותן את הפקודה לתמיכה הוא הורמון שהזכרנו קודם ה- FSH – Follicle Stimulating Hormone ובעיברית  – "הורמון מפעיל את הזקיקים", שמקורו ביותרת המוח ובעקבות הפעלה של אותם זקיקים בכל חודש מתפתח בסופו של דבר זקיק מוביל – זקיק אחד שמשיג את השאר ובאמצע המחזור.

אנחנו רגע נעצור כדי להסביר את המושג מחזור.

נשים לפעמים מתבלבלות וקוראות לדימום – מחזור אולם הדימום קרוי וסת או דימום וסתי ואילו מחזור, שהתרגום שלו באנגלית הוא המילה cycle(גלגל/מחזור).
כמו ש-bicycle(אופניים) זה שני גלגלים אז cycle הוא גלגל, מחזור – מחזור השנה או המחזור החודשי שיש אצל אישה שמתחלק (שמחולק לשני חלקים).
החלק הראשון – מהווסת ועד הביוץ והחלק השני – מהביוץ ועד הווסת הבאה.

הווסת הבאה כבר למעשה שייכת למחזור הבא כלומר, המחזור החודשי מתחיל ביום הראשון של הווסת. הוא ומסתיים ביום האחרון של לפני הווסת הבאה. לכן, כששואלים מטופלת כמה ימים נמשך המחזור הכוונה היא: כמה ימים חולפים מהדימום ביום הראשון שלו ועד יום לפני הדימום הבא.

Open chat
שלום במה אוכל לעזור לך?
Powered by